czwartek, 9 maja 2013

Lolita - styl rodem z epoki wiktoriańskiej

Lolita

Moda młodzieżowa najbardziej rozpowszechniona w Japonii. Powstała ona w oparciu o styl z epoki wiktoriańskiej (1837-1901) jak i rokoko.
Jego początki sięgają lat 80 minionego wieku. 
Co najbardziej cechuje ten styl? 
Główną uwagę przyciąga dbałość o jakość i rodzaj materiałów jak i różnorodność dodatków.
Klasyczną częścią stroju jest spódnica w kształcie dzwonu. Długość mniej więcej do kolan, ale występują też spódnice z długością do kostek. Nieodłączną część stroju stanowią też bluzki, podkolanówki bądź pończochy oraz nakrycie głowy.

O dziwo Japonia nie jest miejscem powstania tegoż stylu jakby się mogło wydawać. 
Prawdopodobnie jej ruch rozpoczął się jakoś w latach 70 kiedy to marki jak Pink House, Milk and Pretty rozpoczęły sprzedaż strojów, które mogły być uznane za należące do stylu "Lolita".
W latach 90 ten odłam mody został jeszcze bardziej rozpowszechniony dzięki zespołowi Princess Princess.

A więc skąd "Lolita" znalazła się w Japonii?
Styl ten został spopularyzowany przez artystów używających bardziej kobiecego stylu Visual Kei (o Visual Kei opowiem kiedy indziej).
"Lolita" nie jest stylem jednorodnym. Dzieli się on na wiele podgrup, a każda różni się od siebie mimo, że wszystkie mają tę samą "podstawę".

A więc jakie mamy podgrupy:

Gothic Lolita

Nie muszę chyba dokładnie opisywać tego stroju. Jednak należy pamiętać, że osoby preferujące Gothic Lolita nie czerpią inspiracji z znanych naszemu pokoleniu gotów, ale tych z epoki wiktoriańskiej.
Znak rozpoznawczy to przede wszystkim makijaż. Czerwona szminka i "smokey eyes" to nieodłączna część tegoż stylu. Nie może też zabraknąć dodatków typu krzyży czy elementów o mrocznym charakterze.
Sweet Lolita

Styl ten skupia się głównie na dziecięcym wyglądzie. Charakterystyczne dla niego są pastelowe kolory, wzory, ozdoby oraz dodatki w kształcie kwiatów, owoców bądź słodyczy.
Kokardy, koronki oraz dziecięce fryzury są elementem obowiązkowym. Często stroje Sweet Lolity nawiązują swoim wyglądem do Alicji w krainie czarów czy innych baśni.Classic Lolita

Klasyczny, bardziej dojrzały styl. Dominują stonowane kolory i małe, skomplikowane wzory.
Można powiedzieć, że Classic Lolita jest stylem pomiędzy Gothic a Sweet Lolita.
Co najciekawsze w porównaniu to innych rodzai stylu Lolita ten zamiast typowego kształtu ma spódnicę w kształcie litery A.
Punk Lolita

Łączy elementy mody punk i lolita fashion. Typowymi elementami dla tego podgatunku są: poszarpane materiały, krawaty, łańcuchy, ćwieki, szpilki, paski i androgyniczne fryzury.
Princess Lolita

Jest to bardzo elegancki styl. Często wiąże się z miniaturowymi koronami czy tiarami. Elementem rozpoznawczym są też długie włosy i suknie. Makijaż jest delikatny, ponieważ w tym stylu najważniejsze jest zachowanie klasycznego i eleganckiego wyglądu. Jeśli chodzi o dodatki to prócz koron występują także perły, róże i falbany.
Shiro Lolita

Znana również jako White Lolita. To co najbardziej wyróżnia Shirololi od innych, to to że cały strój jest biały. Najciekawsze jest to, że nawet jeśli ubierzemy się w stylu punk, Gothic, Sweet czy Classic, jeśli strój jest biały, będziemy brani za Shirololi.
Kuro Lolita

Znana także jako "Black Lolita". W sumie styl jest praktycznie taki sam jak Shiro Lolita. Jedyna różnica to kolor. Kurololi ubierają się całe na czarno. Swoją drogą fajnie wygląda takie zestawienie Kurololi i Shirololi.A oto zestawienie Kuro i Shiro LolitWa/Qi Lolita

Oparty na tradycyjnych strojach japońskich (Wa Lolita) jak i chińskich (Qi Lolita). Skoro pojawiły się stroje tradycyjne to już wiemy, że w tej stylizacji nie zabraknie kimon, qi-pao, buty typu zori jaki i okobo. We włosach natomiast często można doszukać się ozdób w stylu Maiko. Jakbym miała wybrać jakiś styl dla sienie to byłby to właśnie ten. Różnorodność strojów jest ogromna, a każdy zachwyca swoimi niepowtarzalnymi wzorami.

Dandy

Styl ten jest raczej dla panów, ale dziewczyną nic nie szkodzi na przeszkodzie aby w tym stylu się ubierać.
Styl ten inspirowany jest, jak większość strojów w tym poście, głównie epoką wiktoriańską. 
Cechą jaką z łatwością wyróżnimy ten styl to szorty lub bryczesy do kolan, pończochy, surduty i nakrycie głowy (zazwyczaj cylinder czy też kaszkiet). W stylu tym dominują kolory takie jak czarny czy brązowy a także granatowy.
Co ciekawe, mimo, że jest to styl raczej przeznaczony dla panów to możemy się doszukać delikatnego makijażu.
Czy po opisie tego stylu przychodzi wam na myśl jakaś postać z anime? Bo ja mam od razu przed oczami Ciel'a Phantomhive.

Country Lolita

Styl ten bardzo trudno odróżnić od Sweet Lolita, gdyż wykorzystane są te same elementy. Jednak ułatwiają nam to dodatki typu słomiane kosze, kapelusze i owoce oraz spódniczki w kratę co jest cechą charakterystyczną tego stylu.
Guro Lolita

Moim zdaniem styl ten jest trochę przerażający, ale o to właśnie w nim chodzi. Jego zwolenniczki często noszą bandaże i mają plamy krwi na ubraniu. Stroje rodem z horroru. 
Nie ma jakichś specjalnych wytycznych dotyczących koloru stroju czy dodatków. Jednak jeśli chodzi o kolorystykę stroju (jak to łatwo można zauważyć) dominuje kolor biały, a najważniejszą rolę w całym przebraniu lolity odgrywa krew.

Sailor Lolita

Lolity w tym stylu inspirują się głównie mundurami marynarzy.
Styl raczej jest łatwy do rozpoznania. Motywy morskie i symbole typu kotwica to jakby znak markowy tego stylu dzięki czemu łatwo możemy go rozpoznać. Do stylu Sailor Lolity idealnie pasują skarpety w paski.
Decora Lolita

Styl przypominający Sweet Lolita jednak jeszcze bardziej przesłodzony. W stylu tym ważna jest ilość ozdób oraz zabawek.
Różnorodność kolorów i dodatków jest ogromna. Nie może tu zabraknąć typowych elementów z dzieciństwa jak na przykład torebeczki czy etui na telefon w kształcie ulubionej postaci z bajki. Najśmieszniejszym i zarazem najbardziej uroczym elementem moim zdaniem są skarpetki. Tak właśnie skarpetki, a dlaczego? Gdyż są one zazwyczaj nie do pary. W sumie jest to jedyna rzecz która podoba mi się w tym stylu. Moim zdaniem ilość dodatków jest "odrobinkę" przesadzona.
Ero Lolita

Ero Lolita często jest uznawana za bardzo kontrowersyjną odmianę Lolity. Może dlatego, że zawiera dużo skórzanych i fetyszystycznych elementów typu dekolty czy gorsety. Spódniczki zazwyczaj są krótsze niż zwykle co już może budzić jakieś kontrowersje. Makijaż może być bardziej dojrzalszy. Ero nie jest już stylem małej dziewczynki. Jest to odważny styl i bardzo trudne jest w nim zachowanie smaku. Także początkującym nie radziłabym się zabierać za robienie z siebie Ero Lolity. Sama pewnie nie miałabym do tego predyspozycji z moim wyczuciem stylu. Trzeba mieć do tego jednak trochę wiedzy o Lolitach ;)

 


Cosplay Lolita

Lub inaczej "Costume Lolita". Osoby bywające na konwentach na pewno z tym stylem miały do czynienia nie raz. Przez długi czas nie uważano tego "odłamu" za ruch w modzie ale raczej za zwykłe przebrania idealne właśnie na taki konwent. 
Stul ten cechuje przede wszystkim to, że noszone stroje są zazwyczaj niezgodne ze standardami stylu Lolita. 
Do stylu tego nie przykłada się takiej wagi jak do innych. Stroje są wykonana zazwyczaj z tanich i niskiej jakości   materiałów. 
Aristocrat

Styl nawiązuje trochę do Europejskiego "Romantic Gothic". Zazwyczaj spódnice są dłuższe niż zwykle, jednak to gorsety są charakterystycznym elementem tego stylu. 
W stroje typy Aristocrat mogą się ubierać zarówno panie jak i panowie.

Mam nadzieję, że mój post chociaż trochę przybliżył wam styl japońskich Lolit. Można by o nich pisać godzinami, ale nie chcę was zanudzić (wydaję mi się, że i tak już to zrobiłam).
Jak widzicie style te różnią się od siebie i każdy ma w sobie coś niezwykłego.


2 komentarze:

 1. :) Się rozpisałaś :) Nie no super.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym nie da się tak w skrócie napisać ;)
   I nie jest tego tak dużo jak się wydaje.

   Usuń